Бажання працювати, наполегливість та завзятість Олени Дмитрової з Одрадового

 В Україні все більше жінок почали займатися підприємництвом. Про це свідчить статистика сервісу Опендатабот (https://opendatabot.ua). Станом на березень 2023 року вже було зареєстровано 36 892 фізичні особи-підприємці, із яких 51 % або 18 776 – жінки. Динаміка збільшення частки жінок серед ФОПів спостерігається ще від 2017 року. Перешкодою став початок повномасштабної війни.

Загалом протягом 2022 року понад 93 тисячі жінок зареєструвалися як ФОПи — це 48 % від загальної кількості нових малих бізнесів. Більшість жінок реєструють бізнес у сфері торгівлі, наданні послуг (харчування, краса, виробництво одягу тощо), чоловіки ж лідирують у сфері ІТ. Така динаміка руйнує гендерний стереотип, що жінка має бути за чоловіком, що вона “берегиня домашнього вогнища”, заняттям якої є виключно виховання дітей, а її місце – на кухні. Дедалі частіше жінки прислуховуються до свого внутрішнього голосу, відчувають свої можливості і втілюють свої ідеї в бізнес, який приносить дохід.

Бажання працювати, наполегливість та завзятість проявила героїня нашої наступної розповіді в рамках циклу публікацій «Говоримо про гендер вголос» – Олена Дмитрова, яка започаткувала свій власний бізнес задовго до війни, втримала його після повномасштабного вторгнення та розвиває й сьогодні.

 Єдиний спосіб піднятися на вершину сходів –
долати сходинку за сходинкою, по одній за раз.
І в процесі цього підйому ви раптово виявите у себе
всі необхідні якості, навички та вміння, потрібні для
досягнення успіху, яких ви начебто ніколи не мали.
Маргарет ТЕТЧЕР

Олена Дмитрова: «Почала займатися вирощуванням томатів, бо не змогла знайти на ринку такі, які б мені сподобалися»

Все своє свідоме життя пані Олена прожила у багатоповерхівці м. Одеса. Через складні сімейні обставини та фінансові труднощі довелося покинути мегаполіс з його сумбурним життям, продати квартиру, машину та переїхати до села Одрадове, яке розташоване на березі Хаджибейського лиману. Усі ці труднощі Олені довелося долати самій. Придбавши там будиночок з присадибною ділянкою, вирішила зайнятися органічним рослинництвом.

П’ять років тому почала вирощувати томати, бо не змогла знайти на ринку такі, які б мені сподобалися. Що не спробую – то не соковиті, то без аромату, а хотілося ласувати такі, які б задовольнили всі мої смакові відчуття. Маючи город біля хати, вирішила його використати в корисних цілях. Починала з невеличкої теплиці, а зараз у мене вже ціла плантація, – повідала про ідею займатися рослинництвом пані Олена.

Допомогла їй облаштуватися у селі тодішня Єгорівська сільська голова Ганна Караман, наразі – заступниця Дачненського селищного голови.

Я в селі була новою людиною, нікого не знала. Тож для вирішення будь-яких питань одразу зверталась до Ганни Петрівни: де знайти тракториста, людей, які б допомогли з облаштуванням теплиці, інші організаційні питання. Саме завдяки Ганні Караман я змогла швидко адаптуватися на новому місці.

Вирощує томати в екологічно чистій місцевості на схилах Хаджибейського лиману з поливом з артезіанської свердловини. Починається робота з ранньої весни та триває до пізньої осені. Саджає, вирощує та реалізує вже готову продукцію Олена сама.

На сьогоднішній день на обійсті Олени – теплиця на 15 соток, в якій зростають 3000 кущів томатів близько 100 сортів. Цього року пішло аж десять кілометрів ниток для підв’язки томатів та 250 метрів затіняючої сітки. Лише іноді, під час сезону, Олена, залучає додаткових помічників.

Томати у теплиці мають різноманітні форму, смак, колір, розмір, вагу. Сортів безліч: від звичайних на закрутку, до найелітніших для ресторанів.

Реалізую продукцію у ресторанах Одеси , сьогодні таких дванадцять. Шеф-кухарі вибагливі до сортів томатів, але головним критерієм відбору є їхній аромат. Тож, перш ніж обирати продукцію, вони спочатку оцінюють запах томатів, а вже потім дивляться на зовнішній вигляд . До речі, їм більше подобається , як то кажуть, «репані» томати, аніж ідеальні зовні. Також займаюсь реалізацією насіння томатів, – зауважила моя співрозмовниця.

Насіння Олена замовляє з різних країн: є американська селекція, італійські сорти тощо. Подекуди вдається збирати по п’ять кілограмів з куща. Природні умови впливають на урожайність по-різному. Наприклад, цього року томати постраждали від сильного граду. Іноді буває посушлива погода, але тут вже підприємиця підлаштувалася – мульчує кожен кущик для збереження вологи.

Окрім томатів, на присадибній ділянці Олени є італійські баклажани, які мають вигляд стручкового перцю та бездоганний смак; яшика-курі – японський порційний гарбуз, з якого виходять страви з ніжним смаком та пікантним ароматом, і багато інших овочів декоративної селекції.

Охороняє обійстя Олени її відданий пес Рагнар, який теж полюбляє ароматні томати з грядки. Вкотре переконалися, що для сильних духом людей немає ніяких перепон, аби налаштувати своє життя і приносити користь не лише собі, а й оточуючим. Тим більше, коли ти – так звана «слабка стать», але це один з хибних стереотипів, які ми розвінчуємо у своїх публікаціях.

Наталія БУКОВСЬКА

Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу

 

Залиште свій коментар